piątek, 29 września 2017

Dlaczego mundur jest taki ważny?

Odpowiadając na pytanie z nagłówka chciałoby się odpowiedzieć: bo tak:) Jednak niniejsza notka czy artykuł wymaga szerszego spojrzenia na temat munduru w taki sposób, aby Państwo zobaczyli jak istotny jest właściwy wizerunek Państwa dziecka w ubraniu naszej organizacji.

Zacznijmy od początku. Każdy zuch, harcerz czy instruktor w ZHP nosi ten sam wzór munduru. Każda drużyna czy środowisko odróżnia się poprzez własne elementy obrzędowości. Stąd inne chusty, getry czy nakrycia głowy. Jednak dla wszystkich wspólny mianownik jest jeden - właściwy stan umundurowania. Ten stan nie jest stałą. Zuchy jeżdżą na rajdy, zdobywają naszywki sprawności, brudzą się.  Bardzo ważne jest, aby z dwóch stron czyli kadry w gromadzie i Rodziców w domu wpajać zuchowi właściwy porządek oraz zbiór zasad dotyczących noszenia i używania munduru.

Często już samo nazewnictwo naszego munduru powoduje zjeżenie się nieistniejących włosów na głowie drużynowego:) Mundurek, strój, przebranie , ubranko, fartuszek - takich słów Państwo używają i nie powinno mieć to miejsca. Ziemniaki mają mundurki, a zuchy mundury! Strój czy przebranie mają klauny w cyrku. Zuchy są zuchami i mają mundur, który służy im do bycia zuchem.

Na samym początku ma miejsce zakup munduru. Już tutaj możemy zucha co nieco nauczyć. Mianowicie dobrze jest, aby zuch dołożył się do zakupu munduru z własnych oszczędności. W ten sposób będzie bardziej szanował coś, co zostało w części kupione na jego "ciężko" uzbierane pieniądze. Nauka szanowania munduru to przy okazji nauka szanowani innych kupionych przez Państwa ubrań, prezentów i rzeczy. Generalnie dzieci dzisiaj mają duży problem z szanowaniem swoich rzeczy, gdyż wychowały się w ciepłym środowisku konsumpcyjnej dostępności towarów i powszechnego dobrobytu.

Niestety mundur to nie kurtka niemowlaka z przyszytymi rękawiczkami, butami czy czapeczką oraz smoczkiem na łańcuszki. U zucha mundur składa się z kilku części, które nieustannie próbują się zgubić czy zapodziać. Bluza mundurowa, chusta, suwak, czapka , spodenki, getry, spodnie, polar. Taka ilość elementów wymaga nie lada zdolności organizacyjnych u zucha. Jednak wraz z upływem czasu i pracy nad zuchem, opanowanie sztuki używania munduru udaje się coraz lepiej.

Bardzo ważne jest, aby mundur w domu był odpowiednio przechowywany. Nie chodzi nam tutaj oczywiście o zamykanie go w sejfie lub rozłożenie na specjalnej półce z podświetleniem i podniosłą muzyką włączaną przez fotokomórkę. Mundur powinien być powieszony na wieszaku lub złożony na półce. Najlepiej wraz ze wszystkimi jego częściami. Przed zbiórką, wyjazdem czy innym wydarzeniem łatwiej będzie zapakować wszystkie elementy. Najlepiej zapakować to tez w jeden worek, gdyż wtedy jest nam czy dziecku łatwiej go znaleźć w czeluści ogromnej torby.

Bardzo często ma miejsce prawdziwe zło. Pozwalają Państwo, aby zuch poszedł na zbiórkę w bluzie mundurowej i dresach albo w przypadku dziewczynek - leginsach. Nie wyobrażam sobie większego zła. No chyba, że rozsypanie opakowania żelków Haribo na ziemię:) Jednak  powinni Państwo być czujni i w pewnym wieku po prostu nie wypada zakładać dresów, kiedy wychodzi się do ludzi:) Przypominam, że dla chłopców poza porą srogiej zimy obowiązują krótkie zielone spodenki (wzór ZHP) i dla  dziewczynek krótkie spodenki czarne (wzór ZHP). Do tego zakładamy getry!  BARDZO ważne jest szczególnie dla dziewczynek, aby rajstopy czy getry zakładane do krótkich spodenek powinny być CZARNE. Nie zakładamy różowych, w kwiatki czy paski. Dla chłopców najlepiej kupić długie zielone spodnie typu bojówki, a dla dziewczynek spodnie czarne typu bojówki. Często szukacie Państwo dziwnych rozwiązań pośrednich. Kupujecie Państwo spodenki nie wiadomo skąd lub wyciąganie elementy munduru sprzed wojny. Nie dawajcie proszę też dzieciom spodni ciasnych, biodrówek lub oszukanych dżinsów, dalej będącymi dresami. Spodnie muszą być wygodnie, trochę luźne i co najważniejsze ze szlufkami.

Skoro mowa o dole umundurowania warto wspomnieć jeszcze o butach. Buty powinny być w jednolitym ciemnym kolorze. Już na kilkadziesiąt złotych można kupić buty trekingowe do kostki lub za kostkę w Decathlonie czy innym sportowym sklepie. Zobaczą Państwo jak bardzo zuchy dbają o buty, gdy same za nie zapłacą!

Wyczerpując powyższe kwestie przechodzimy do tematu samej bluzy mundurowej. Tutaj, aż ciśnie mi się na usta tylko jedno słowo: schludność! Poniżej graficzna prezentacja jak powinny być rozmieszone naszywki. Niestety często już po kilku miesiącach na mundurze zucha bardzo ciężko jest dostrzec kawałek munduru, gdyż cały obszyty jest naszywkami. Przypominam, iż naszywki czy przypinki z imprez hufcowych mogą wisieć na mundurze przez jeden miesiąc. Te z wydarzeń chorągwianych przez trzy miesiące. Natomiast naszywka z wyjazdów ogólnopolskich np. z Rajdu Granica przez cały rok. Proszę pamiętać, iż na lewej kieszeni munduru mogą być przypięte maksymalnie trzy przypinki. Nie pięć, nie osiem oraz jeszcze kolorowy breloczek. Stare naszywki należy odpruwać, odpinać i chować do szuflady. Kiedy zuch otrzyma  kolejną gwiazdkę to poprzednią należy odszyć. Wszystkie sprawności powinny być dobrze przyszyte. Czyli nie łapiemy nitką trójkącika w dwóch lub trzech miejscach, ale obszywamy całą dookoła. Ze sprawności trójkątnych układamy kółka tzw. romby, aby więcej sprawności zmieściło się na rękawie.

Kiedy zuch zgubi guzik, pagon czy coś innego to należy niezwłocznie zgłosić się do drużynowego. Czapka gromady z uwagi na jej kolor bardzo szybko się brudzi. Dlatego warto co jakiś czas ją wyprać. Nie ma nic gorszego niż zuch chodzący w brudnej czapce.

Powoli zmierzamy do nieubłaganego końca mundurowej batalii. Co najgorsze nigdy się nie kończącej. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu kadry uda nam się  wygrać jeszcze wiele bitew i  błyszczeć przykładem na niejednej zbiórce czy wyjeździe.

W przypadku kiedy zuch przechodzi do drużyny harcerskiej i już zwyczajnie wyrasta z munduru można stary mundur sprzedać za połowę wartości i zainwestować w zakup nowego munduru. 

W końcu czasami przychodzi taki czas, kiedy zuch popełnia największy błąd w życiu i odchodzi z gromady. Wtedy mogą Państwo zapakować mundur w ramkę i powiesić na ścianę na pamiątkę. Jednak lepszym pomysłem będzie sprzedaż munduru w gromadzie lub nam go zwyczajnie oddać. Mogą Państwo skorzystać ze specjalnej zakładki w dziale "Dla Rodziców" albo skontaktować się z drużynowym.

NIE WOLNO NATOMIAST MUNDURU WYRZUCAĆ. 

Jest to mundur organizacji Związku Harcerstwa Polskiego  i ma na sobie POLSKIE SYMBOLE NARODOWE. (Kodeks karny przewiduje, że obywatel może ponieść karę nie tylko za znieważanie najważniejszych symboli narodowych, lecz także za znieważanie innych znaków państwowych. Czyny związane z tego typu naruszeniami zostały zakwalifikowane do przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 137 § 1 „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”) .

Wydawać by się mogło, że powyższe słowa to mała przesada. Jednak w zeszłym roku jeden z funkcjonariuszy Policji w Świdnicy, zatrzymał miejskiego kloszarda poruszającego się w mundurze naszej gromady znalezionym na śmietniku. Co najgorsze ze znaczkiem zucha , naszywką naszej gromady i sprawnościami. Historia byłaby niewiarygodna, gdyby nie była prawdziwa. Jak się okazało był to wyrzucony przez jednego z Rodziców z myślą "no bo kto będzie chciał używany mundur". Do kompletu brakowało tylko tego, aby ktoś zrobił zdjęcie i wrzucił je do internetu.

Jednym słowem do końca roku przeprowadzamy akcję mundurową w gromadzie. Zuchy będą otrzymywały buźki uśmiechnięte, neutralne i smutne. Zuchy z największą ilością buziek uśmiechniętych otrzymają nagrody.

Czuwaj!
Hm. Michał Działowski HR
Drużynowy 23 ŚGZ "Leśne Duszki"






 Mundur- robisz to dobrze! Może poza przypinkami na prawych kieszeniach i naszywkami:)
 Mundur- robisz to dobrze! (może poza tymi różowymi butkami:)
 Mundur- robisz to źle!
 Mundur robisz to dobrze! Może poza tą naszywką poniżej kieszeni, zresztą powyżej również:)
I tutaj piękne porównanie do harcerzy. Brak getr, za długie krótkie spodenki, chusty rozwinięte, spodnie długie nieodpowiednie. Za to zuchy super umundurowane!

 Zagadka- co tu nie pasuje?:) Podpowiadamy: dżinsy, spodnie, różowe getry, braka pasów:)
 Mundurowy ideał:) Czy może być coś wspanialszego?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz